Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Galeria 55

W STANIE DRZEWA – wystawa rzeźb Agaty Gwizd

Poobciosam niebyt tak, że będzie gładki
I wyryję na nim wzorzyste zagadki.
Ulegnie mym dłoniom niepochwytność świata
I krzepkiego drzewa osoba liściata.

(Bolesław Leśmian)

 

Chronią, leczą, zachwycają. Są przykładem organizacji społecznej o niespotykanej skali. W mitologiach zajmują ważne miejsce rozumiane jako oś świata, siła życiowa, cykl roczny, miejsce dla dusz zmarłych i bóstw, moc żywiołów, zdrowie czy nieśmiertelność. Dają poczucie niezmienności natury i schronienie.

Drzewo Życia, Drzewo Prawdy, Drzewo Kosmiczne.

Inspirują.

Są najstarszym motywem dekoracyjnym. Splecione gałęzie, kompozycje z liści i owoców. Oplatają sufity w starych kamienicach, wrastają w drewniane drzwi ,  obrastają  elewacje. Zbliżają do natury, ocieplają cegłę i beton. Ukorzeniają ich mieszkańców.

Są nam potrzebne.

 

Inspiracją wystawy jest szczególny detal architektoniczny - drzewo. Ten, najczęściej wykorzystywany przez rzemieślników i artystów w budownictwie motyw dekoracyjny, przedstawia splecione gałęzie, kompozycje z liści i owoców, oplatające sufity i ściany w starych kamienicach, wrastające w drewniane drzwi, obrastające elewacje. Zbliża do natury, ociepla cegłę i beton. Ukorzenia mieszkańców. Drzewo Życia, Drzewo Prawdy, Drzewo Kosmiczne. Oś świata, siła życiowa, cykl roczny, moc żywiołów i nieśmiertelność.

 

Agata Gwizd - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych  (dawniej PWSSP), dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leona Podsiadłego. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem oraz arteterapią. Doktorantka na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.